ÇOCUĞUNUZU KİME, NEYE GÖRE EMANET EDERSİNİZ?

ÇOCUĞUNUZU KİME, NEYE GÖRE EMANET EDERSİNİZ?

15-04-2019 Bakıcı

Her kadının evlat sahibi olmadan önce sürdürdüğü bir yaşam şekli vardır. Emeğini iş yaşamında değil de ev yaşantısında harcayan kadınlar günlerini planlamak kısmında kendi zamanlarını yönetme özgürlüklerine daha çok sahiptirler. Ancak anne olduktan sonra bu özgürlüğün sınırlarını kadının kendisi yerine büyük ölçüde bebek belirler. Yaşadığı bu durum anneyi mutsuz edebilir. Anne yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle yalnız bir anneyse bu noktada ona en büyük yardımı işini profesyonelce yapabilen bakıcılar sunacaktır.

    İş yaşamının içindeki anneler içinse, günümüz koşullarının çalışan annelerin-çocuklarıyla ilişkisine yaptığı en olumsuz etki, annelerin doğumdan çok kısa bir süre sonra bebeklerinden ayrılmak zorunda kalmalarıdır. Hayat şartlarındaki zorluklar anne ve babanın ortak çalışması halinde ihtiyaçların karşılanabiliyor oluşu, anneyi bebeğinin ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayamadan iş yerindeki masasına dönmek zorunda bırakıyor.

    Annenin işe dönüş zamanı yaklaştıkça, evde bir gerilim başlığı boy gösteriyor: BEBEĞE KİM BAKACAK? Yaşadığımız zamanlarda -özellikle büyük şehirlerde- bu sorunun cevabı ‘ÇOCUK BAKICILARI’. Peki evinizi açacağınız, yavrunuzu emanet edeceğiniz bakıcınızı seçerken neleri düşünmeli, değerlendirmelisiniz?

  • İş görüşmesi yaptığınız bakıcı karşılaştığınız ilk anlarda size nasıl göründü? Güvenilir görünüyor mu?

    Moda anlayışına sahip olması önemli değildir, ancak temiz tırnaklar ve saçlar, uykusunu aldığı belli olan gözler, temiz kokan lekesiz kıyafetler kendine ve işine duyduğu saygıya, bu görüşmeye önem verdiğine işarettir. Konuşmalar esnasında içten olduğunu hissettiğiniz gülümseme samimiyetle ilgili ipuçlarından biridir. Görüşmeye gecikmesi takvime bağlı kalmakta zorlanıyor olabileceği ile ilgili işaretlerden kabul edilebilir.


  • Görüştüğünüz bakıcı kaç yaşında?

Özellikle belirtilecek bir yaş yoktur. Ancak oyun parkında ya da evde çocuğun oyunlarına ortak olabilecek kadar dinç, puseti-bisikleti merdivenlerden indirip çıkarabilecek kadar sağlıklı, çocuk bir şeylerden korktuğunda onu kucağında taşıyabilecek kadar güçlü olması önemlidir. Eğilip kalkarken fiziksel olarak zorlanan bir bakıcı, çocukla ilgilenirken daha da zorlanacak ve sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Genç bakıcılar sözünü ettiğimiz durumları karşılamakta daha avantajlı görünebilirler ancak orada da duygusal gelişimini tamamlamış, mantıklı çözümler-yanıtlar üreten, tercihen 20-22 yaşın üzerinde olması önerilebilir.  


  • Deneyimlerinden söz etmesini isteyin...

    Hakkında konuştuğu yani önceden çalıştığı ebeveynler ve çocuklarla ilişkisini nasıl tarif ettiğine dikkat edin. Onları anlatırken ki ifadelerini takip edin. Bakım verdiği çocuklarla ne kadar zaman çalıştığını ve aileyle özellikle de çocukla ilişkiyi nasıl sonlandırdığını anlatmıyorsa, sorun. Özellikle bu sorunun cevabını dikkatle dinleyin; çocuğunuzla ilişkileri, anlatılan şekilde sonlansa nasıl olurdu mukayese edin. Eğitiminin hangi düzeyde ne üzerine olduğunu kendisinden de dinleyin.


  • Çalıştığı zor çocuklarla uyumu nasıl yakalamış?

Bu sorunuza gelecek yanıt, sağlıklı iletişim ve disiplin kurma becerilerine sahip olup olmadığı hakkında fikir verir. Sizin aile değerlerinize, kurallarınıza, çocuğunuzla kurulmasını istediğiniz iletişime hali hazırda ne kadar uyumlu olduğunu görmenizi sağlar. Yaşadığı durumu anlatırken sabırlı, dikkatli, sevecen bir tavırla ve akıcı bir konuşmayla ifade ediyorsa bu olumluya işarettir. Hali tavrı tam da istediğiniz gibi olabilir, ama tarif ettiği ‘zor’ durum gelişimsel dönemin bir parçasıysa yani o yaş çocuğunun normalinden bahsediyorsa çocuk gelişimine dair fikir sahibi olmadığını düşünmelisiniz. Bu durum da çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarını karşılamak noktasında isteneni veremeyeceğini işaret eder.


  • Bu işi ne kadar süre yapmayı planlıyor?

    Çocuğunuzun temel bakımını üstelenecek kişinin sıklıka değişmesi, güvenli bağlanmayı olumsuz etkileyecektir. Çocuğun dünyasına alacağı, çocuğun ihtiyaçlarını gideren ve çocuğa sevgisini veren- onun sevgisini kazanan birinin sürekliliğinin olmayışı, çocuğun gelecek sonraki bakıcıya güven duymak konusunda direnç geliştirmesine sebep olacaktır.  Bu sebeple,  yola çıkacağınız insanın planıya sizin planınızın uyuşuyor olması çok önemlidir.


  • Beklentilerinizi anlatın.

    Bazı ebeveynler çocuklarının sadece güvende olmasını sağlayacak bakıcılarla olmasını isterken, bazı ebeveynler onların zihinsel-bedensel gelişimlerini olumlu yönde değiştirecek bakıcıları tercih ederler. Hangi grupta olduğunuzu iyi anlatın. Kendinizi anlattıktan sonra bir günü aşağı yukarı nasıl geçirmesini istediğinizi tarif edin. Yemek-uyku gibi rutinleşmesi önemli olan alışkanlıkların saatlerini mutlaka bildirin. Özellikle yemek konusunda etrafın temiz kalması için çocuğu eliyle beslemesini yanlış bulduğunuzu, bunu istemediğinizi belirtin. Dökülen yemekler için kendisinden temizlik konusunda yardım istediğinize kadar ayrıntılarıyla görüşün. Ailenizin kurallarını ve disiplin anlayışını mutlaka tarif edin. Çocuğunuzla yaşaması muhtemel güçlükleri paylaşın ve kendinizin nasıl çözdüğünüzden bahsedin. Çözüme ulaşırken şefkatli ve ilgili olmasını istediğinizi vurgulayın. 

    Tuvalet eğitimiyle ilgili izlediğiniz ya da izlenmesini istediğiniz yolu anlatın. Bu süreçte aktif rol alan siz olun sürecin devamında desteğini nasıl istediğinizi anlatın. Sizin için risk durumları, önemli haller nelerdir ve böye anlarda nasıl davranılmasını beklersiniz mutlaka bildirin. İlkyardım bilgisini önemsiyorsanız ve görüştüğünüz bakıcının bu eğitimi yoksa bu eğitimi alabilmesi adına olanak sunmayı planlayın ve bu eğitimi almasını önemsediğinizi bildirin.

  • Görüşme sırasında sorularınızdaki odak noktaları ayrıca açıklamanız gerekiyor mu?

     Eve döndüğünüzde günün hangi kısımlarının öncelikli paylaşılacağı, iyi bir iletişiminizin olup olmayacağı, önemsediğiniz şeylerin aynı olup olmadığını fark etmeniz açısından kendinize sormanız gereken bir sorudur. Bakıcınızla aynı dili konuşabilmek önemlidir. Ancak burada kastettiğim lisan değildir. Çocuk annesi ve bakıcısı arasındaki iletişimi yakından izler. Annenin tutumuna göre bakıcısıyla ilişkisini belirler. Eğer siz bakıcıyla ortak şeyleri önemsemiyor ve anlaşılmadığınızı ya da çocuğunuz için önemsediğiniz, olmasını istediğiniz şeylerin yerine getirilmediğini hissediyorsanız; dillendirmeseniz de çocuk bir terslik olduğunu fark eder. Çocuğunuzun günü hakkında şüphe duymaya başlarsanız duygunuz çocuğa da geçeceğinden bakıcısıyla ilişkileri ve huzurlu ortamı olumsuz etkilenir. Ancak kolay iletişim kurabildiğiniz, rahatça anlaşabildiğiniz, benzer dünya görüşüne sahip bir bakıcıya merak ettiklerinizi öğrenmek için sorularınızı tekrar tekrar farklı şekillerde sormanız gerekmez ve bu durum da sizi rahatlatır, çocuğunuza etkisi de olumlu olur.

    ●    Çocuğunuzun bakıcısıyla tanışması   

    Çocuğunuzun görüşme anında, görüşme ortamında olmamasını öneririm. Ancak görüşmeniz olumlu tamamlandıysa çocuğunuzla tanıştırabilirsiniz. Çocuğunuzun ilk tepkileri sizi yanıltabilir ancak bakıcınızın çocuğunuzla konuşurken ki ses tonu, temasa geçişi, tanışma şekli dikkatle incelemenizi önerdiğim durumlardır. Sizin de bakıcınızı çocuğunuza tanıtırken kullandığınız sözcükler, kendisine güvendiğinizi çocuğunuza hissettirmeniz, ondan hoşlandığınızı belli etmeniz ve artık sabahları çocuğunuza yardım etmek için geleceğini ya da evinizde kalacağını açıklamanız, bu durumdan mutluluk duyduğunuzu çocuğunuza göstermeniz önemlidir. Her çocuğun bu duruma vereceği tepki farklıdır. Eğer çocuğunuz sadece anne-babayla büyüdüyse duruma alışma süreci elbette uzayabilir. Ancak daha sosyal büyüyen bir çocuk durumu ve bakıcısını daha hızlı kabullenecektir. En azından 10 günü, bakıcınızla siz de evdeyken geçirmeniz rutinlerinizi göstermeniz, düzeninizi uygulamanız, çocuğunuzu duruma alıştırmanız ve bakıcınıza güvenmeniz açısından önerimdir.       İlk 1-2 gün çocuğun özbakım ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanması bakıcısı için yol gösterici olacaktır. Ancak o günlerde oyunlar başladığında annenin bir başka odada olması alışma sürecine iyi gelecektir. Sonraki günlerde annenin, çocuk uykuya geçmeden mutlaka ona ve bakıcısına açıklama yaparak 1-2 saatliğine dışarı çıkması çocuğun bakıcısıyla başbaşa kalmasına zemin hazırlar. İlk uzun gün 6. gün olabilir. Anne mutlaka açıklamasını yapmalıdır. Evden sabah çıkar; kahvaltı, oyun saati, öğle yemeği bakıcıyla yaşanır. Alışma sürecinde çocuğun tepkilerine bakarak annenin ev dışında geçirdiği süreler uzatılabilir ve çalışan anneler işe başlamadan 2-3 günü mesai saatleri kadar dışarda geçirerek tepkileri takip edebilir, arandığında gelmeye imkanları olacağı için annelerin içleri daha rahat edecektir.


Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

S. Selin EROL

Top